תכני הפרויקט

פירוט התכנים לפעילות המועדון והערכים הנרכשים:

תחזוקת אופניים ושמירתם: 
ערכים נרכשים: ערך ואחריות לציוד ולרכוש

בתחילת הפעילות וכצורך של ידע בסיסי תתרכז פעילות המועדון בתחילה בהקניית ערכים לרכוש שבו הילדים והנערים הולכים להשתמש מדי יום- זוגות האופניים. זוגות האופניים יד השנייה למועדון יגויסו מקהילת רוכבי האופניים הנמצאת מסביב והמפגשים הראשונים של הפעילות תוקדש להעברת הידע לילדים והנערים אודות מכונאות אופניים ותחזוקה שלהם. בין הנושאים: כיוון הילוכים, כיוון בולמים, ניקיון האופניים, כיוון האופניים, ניקיון השרשרת, תיקון פנצ'רים וכו'. חשוב גם להבהיר שעל משתמשי הציוד להחזירם למקום בסוף האימון , לסדר את הציוד ואת המועדון כמו שצריך.

הקמת המועדון והפיכתו למקום מפגש מהנה:
ערכים נרכשים: ערך לציוד ורכוש.

במהלך הקמת המועדון ושיפורו במשך כל השנה על הילדים והנערים להיות שותפים מלאים למהלך בהפיכת המקום למקום שכיף להיות בו. הילדים יוכלו להקים מגרש "Pump-Trek" , 
מגרש "Dirt-Jump ", לצבוע את המועדון, להביא ספות וכסאות , לארגן טלוויזיה , מגזינים של אופניים , סרטי וידאו וכו'.

חתימת "חוזה" עם החניכים:
ערכים נרכשים: אחריות ומחויבות

בתחילת החוג חשוב עד מאד להבהיר לילדים את החשיבות והאחריות שגם מוטלת עליהם בהגעה למפגשים. הדבר הכי מומלץ הוא פשוט ליצור סוג של "חוזה" עם הילד שעליו המדריך והוא יחתמו וכך ליצור מחויבות בינו לבין המדריך.

לימוד רכיבה בסיסית ורכיבה מתקדמת:
ערכים נרכשים: אהבה לספורט האופניים, שיפור על ידי התמדה ועבודה קשה, עבודת צוות , הקשבה וריכוז.

עיקר פעילות מועדון הרכיבה תתבסס על רכיבות משותפות לילדים ולמדריך האופניים בסביבה הקרובה למקום המועדון. פעילות זו תתבסס על הכנת תוכנית אימון מפורטת על ידי מדריך האופניים של המועדון ותשלב תמיד גרף התקדמות עם מטרות ויעדים לילדים. הצורך הכי חשוב הוא תמיד להתקדם ולהגדיר לבאי החוגים מטרות ויעדים שעליהם יהיה להשיג במהלך השנה. על התוכנית לכלול משחקים ותרגולים בשטח. לימוד הנושאים: שימוש בבלמים, שימוש בהילוכים, התחלת רכיבה, סיבובים , ראייה קדימה, בחירת קו, לדעת כיצד ליפול, יסודות הרכיבה בקבוצה ,נשיאת האופניים מעבר למכשולים, רכיבה בטיפוס , רכיבה בירידות וכו'.  

סדנאות והרצאות מקצועיות:
ערכים נרכשים: ידע אודות ספורט האופניים , לימוד וריכוז.  

במהלך שנת הפעילות על המועדון יהיה לגוון את שגרת האימונים בהרצאות וסדנאות ייחודיות שיועברו על ידי מדריך המועדון ועל ידי אנשי מקצוע אחרים מטעם איגוד האופניים. ההרצאות יהיו סביב כל הנושאים 
הסובבים סביב ענף האופניים: תזונה נכונה , מבנה האימונים והתוכנית השנתית , סרטי אופניים, ההיסטוריה של האופניים, ערב שקופיות של טיולי אופניים מהעולם וכו'.

תוכנית "מועדון מארח מועדון": 
ערכים נרכשים: כבוד הדדי לאנשים , קבלה חברתית , קבלת השונה.

אחת מהפעילויות הכי מהנות לחברי המועדון תהינה לגוון ופעם בשנה לצאת למספר ימים ולהתארח במועדון אחר השותף לפרויקט הארצי. במהלך ימי האירוח במועדון המארח (בסביבות ה-3 ימים) הילדים יכירו ויטיילו בסביבה החדשה , יערכו פעילות משותפת (משחק או תחרות קטנה בין המועדונים) ויתארחו בבתי הילדים של המועדון המארח.

הפקת אירוע אופניים מקומי ברחבי העיר/מועצה:
ערכים נרכשים: יזמות , יכולת ארגונית , אחריות , תרומה לקהילה.

השאיפה היא שמדי שנה יפיק כל מועדון במסגרת הפרויקט אירוע רב משתתפים לתושבי העיר/מועצה שבה הוא פועל. האירוע יתקיים בפארק העירוני או שטח פתוח קרוב ואטרקטיבי ויכלול מסלולי טיול בכל רמות הרכיבה, שוק יד שנייה, הפנינג גדול והרבה הנאה למשתתפים שיגיעו ,ייקחו חלק ויחשפו לספורט האופניים ולפעילות המועדון. השאיפה היא לפסטיבל אופניים מקומי ועממי.

השתתפות באירועים ארציים מטעם איגוד האופניים:
ערכים נרכשים: יעד להגשמה על ידי הילדים , טיפוח מצוינות , מצוינות כדרך חיים.

איגוד האופניים יספק לתוכן הפרויקט מספר אירועים ברמה הארצית שבהם יפגשו כל המועדונים השותפים לפרוייקט. האירועים הללו יהוו את אירועי השיא של פעילות המועדון ובהם יתקיימו תחרויות היתוליות ברמה עממית בין המועדונים , יתקיימו ימי טיולים מעניינים ומיוחדים וסדנאות הדרכה.

תוכנית "הורה מרצה":
ערכים נרכשים: כבוד להורים , ידע והרחבת אופקים ,שיתוף ההורים. 

אפקט מאד חשוב שיכול להשפיע על הילדים והנערים הוא הערך והכבוד להורים. כמו כן אחד הגורמים החשובים להצלחת פעילות המועדון היא על ידי עזרה של ההורים בליווי הפעילות. הביצוע והקירוב להורים יכול להיות על ידי שילוב ההורים באופן קבוע בתוכנית "הורה מרצה" – תוכנית שבה כל הורה יגיע להרצות 
על מקום העבודה שלו ויציג בפני הילדים את הייחודיות והשונות שבהם מתעסקים ההורים. עוד אפשרות היא שההורים ירצו על התחביב שלהם או על נושא הרצאה אחר כלשהו.  

תוכנית "משפצים ותורמים":
ערכים נרכשים: עזרה לזולת, נתינה , קבלת כבוד.

בכל סביבת מגורים ישנם הרבה מאד זוגות אופניים ישנים שרובם אינם שמישים יותר על ידי בעליהם. על המועדון לפתח אצל הילדים והנוער את הרצון לעזור לזולת על ידי לקיחת זוגות האופניים, שיפוצם והחזרתם למצב שמיש ולאחר מכן תרומתם חזרה לאנשים הזקוקים להם וישמחו לקבלם. רצוי מאד לשלב את העיתונות והתקשורת המקומית בעניין. 

תוכנית "רוכבים ומארחים במסלול הבית":
ערכים נרכשים: חוש מנהיגות ,חוש אחריות , יכולת ארגונית.

הילדים מתאמנים במועדון ולאחר תקופה יכירו כל שביל ושביל באזור. על ידי יצירת הרעיון בו הם יובילו לטיולים אנשים הרוצים לטייל באזור אנו יכולים להוסיף הרבה ולפתח את חוש המנהיגות והאחריות האישית שלהם. על מדריכי המועדון ליצור את הסיטואציה שבה הם יובילו טיולים , להזמין את קהילת הרוכבים המבוגרים , וליצור יום מיוחד עבור הילדים.

תוכנית "רוכבים ומסיירים":
ערכים נרכשים: אהבה לטבע ושמירתו , נאמנות לסביבה.

פרויקט רוכבים מסיירים הינו פרויקט שבו המועדון המשתמש באזורי הרכיבה שלו יהיה לעזר לרשויות המנהלות את השטחים. הילדים והנערים יכולים להיות העיניים הנוספות של היערנים בפיקוח על היער. 
אחרי שיקבלו הרצאה או שתיים אודות החשיבות של הנושא על ידי נציג הרשות , יקבלו כרטיס שבו הם יוגדרו כרוכבים מסיירים ויקבלו את הטלפונים של אנשי הקשר יהיה אפשר להתחיל בפעילות החשובה.

"רוכבים ומנקים" 
ערכים נרכשים: שמירת טבע , חינוך לניקיון 

אחת מהפעילויות החינוכיות שאפשר לעשות באזורי הרכיבה שבהם אנו משתמשים הוא ליזום יום ובו ננקה את האזור בשיתוף הרשויות. כל שנדרש הוא לדאוג לכמה שקיות זבל גדולות, לתאם עם היערן או איש הקשר איסוף השקיות, לגייס מתנדבים מהאזור שיצטרפו וכמובן גם לדאוג לפרסום העניין לאחר מכן. כמובן שמלבד היום המיוחד הזה , כדאי לחנך את רוכבי הקבוצה תמיד לאסוף זבל שרואים לצדי הדרך.

טיול רב יומי למועדון:
ערכים נרכשים: ידע ואהבת הארץ , אהבה לטבע.

על כל מועדון ומדריך האופניים שבו לשבור קצת את שגרת האימונים ולאת מדי זמן מה לטיול בן יומיים שיהווה מאין שיא לכל תקופה. הטיול יכול להיות על שביל ישראל או באזורים גיאוגרפיים שונים שבהם הילדים לא ביקרו מעולם. 

הקמה ותחזוקה של שבילי אופניים ביערות ובאזורי הרכיבה הקרובים:
ערכים נרכשים: אהבה לטבע ושמירתו ,גאוות יחידה.

אחת מהפעילויות האהובות ביותר על מועדונים מקומיים ברחבי העולם היא להקים וליצור תשתית לרכיבת אופניים בסביבה הקרובה אליהם. בשיתוף קק"ל ורשות הטבע והגנים הלאומיים יש אפשרות ליצור מסלולי אופניים בשטח ולעזור לגופים הנ"ל לתחזק אותם באופן שוטף. המסלולים הללו (סינגלים) שייבנו על ידי יהוו מאין גאוות יחידה של המועדון על גבי סימון השילוט שיופיע בתחילת ולאורך השבילים.

טיול הורים – ילדים: 
ערכים נרכשים: שיפור היכולת הארגונית, כיף והנאה , פעילות משפחתית.

במסגרת הפעילויות השונות מומלץ לקיים פעם בתקופה (אחת לחודש) טיול המשולב להורים ולילדים יחד. מלבד היכולת הארגונית של הילדים והמועדון תשתפר אנו גם נצליח בעקבות זה לגייס הורים מתנדבים שיעזרו לפיתוחו של המועדון.

מחנה קיץ באופניים:
ערכים נרכשים: כיף והנאה.

במהלך החופש הגדול, איגוד האופניים בשיתוף המועדונים יארגן מחנה אופניים בן מספר ימים (בדומה למחנות הצופים) שיהווה את שיא הפעילות מבחינת כל המועדונים השונים. במהלך המחנה הרוכבים יתארחו בתנאי שדה באחד מיערות קק"ל וייהנו מפעילויות ואטרקציות במשך מספר ימים. 

לימוד הוראות בטיחות בדרכים:
ערכים נרכשים: לימוד בטיחות בדרכים.

מחקרים רבים בעולם מראים כי לימוד הילדים והנערים מגיל צעיר אודות בטיחות בדרכים מעלה את המודעות שלהם לבטיחות בדרכים לכל ימי חייהם. בארץ ישנם מספר רב של אתרים שבהם ניתן ללמד ילדים את הוראות הבטיחות באמצעות אופניים ורק צריך לתאם ולקדם זאת. כמובן יש להקפיד להסביר על אודות חשיבות הקסדה , נצנצים ותאורה. מחקרים באנגליה מראים כי הילדים הלומדים אודות חוקי הבטיחות ומשתמשים באופניים בצעירותם נפגעים הרבה פחות בתאונות. 

לימוד ניווט ומפות כולל משחקי ניווט:
ערכים נרכשים: התמצאות במרחב.

לאחר שלב למידת הרכיבה הבסיסית והמתקדמת מומלץ ורצוי לשלב סדרה שלמה של מפגשים לנושא הניווט. בין הדברים שיש ללמוד: הכרת המפה , הכרת השטח , זיהוי נקודות בשטח , ניווט רגלי ואופניים בשטח וכו'. לימוד תחום הניווט ישפיע על חינוך הילדים עד מאד בכל נושא ההתמצאות במרחב ובעתיד בשירותם הצבאי.

מסיבת סוף שנה:
ערכים נרכשים: הנאה וקבלת הערכה על ההשקעה השנתית. 

על כל מועדון לקיים מסיבת סוף שנה לפני היציאה לפגרה. במהלך המסיבה על המדריך להזמין את כל ההורים, לתת תעודות לכל משתתפי חוגי הרכיבה , לתת תעודות מיוחדות לאלו שהובילו פעולות מיוחדות כגון עזרה לקהילה , לתת כבוד לספונסר המקומי וכו'.

הקניית ערכי כושר ,תזונה ואורח חיים בריא:
ערכים נרכשים: איכות חיים.

כושר וספורט על פי הרבה מחקרים רבים הם תנאי הכרחי לשיפור איכות החיים, מצב הרוח והתפקוד היום יומי. בכל מהלך הפעילות עלינו לשים דגש חשוב בלהקנות ולחנך את הילדים והנערים לאורח חיים שכזה על מנת שירכשו זאת וימשיכו לחיות בצורה זאת לעוד הרבה שנים.

אימוני יום במתקן האימונים "פאמפטרק":
ערכים נרכשים: לימוד רכיבה , הנאה , שבירת שגרה. 

איגוד האופניים יארגן בעזרת מועדון "All Ride" ימי אימון מסודרים במתחם ה"פאמפטרק" המהנה הנמצא ביישוב כפר אחים. במהלך ימים אלה ייהנו המועדונים מימי אימון מיוחדים על ידי מדריכי המקום.